MOV14V300Y
MOV14V300Y
MOV14V300Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V300Y
  • Description
    VARISTOR 300 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V300Y
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 385 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 118J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 430 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V300Y-AP MOV14V320Y MOV14V320Y-AP MOV14V350Y
Part Number MOV14V300Y-AP MOV14V320Y MOV14V320Y-AP MOV14V350Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 300 VAC 14MM DISC VARISTOR 320 VAC 14MM DISC VARISTOR 320 VAC 14MM DISC VARISTOR 350 VAC 14MM DISC