MOV14V250Y
MOV14V250Y
MOV14V250Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V250Y
  • Description
    VARISTOR 250 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
390 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V250Y
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 100J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 510 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V250Y-AP MOV14V210Y MOV14V210Y-AP MOV14V230Y
Part Number MOV14V250Y-AP MOV14V210Y MOV14V210Y-AP MOV14V230Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 250 VAC 14MM DISC VARISTOR 210 VAC 14MM DISC VARISTOR 210 VAC 14MM DISC VARISTOR 230 VAC 14MM DISC