MOV14V210Y
MOV14V210Y
MOV14V210Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V210Y
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    VARISTOR 210 VAC 14MM DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
330 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V210Y
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 275 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Varistor Voltage (Max) 363 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 85J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 610 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V210Y-AP MOV14V230Y MOV14V230Y-AP MOV14V250Y
Part Number MOV14V210Y-AP MOV14V230Y MOV14V230Y-AP MOV14V250Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 210 VAC 14MM DISC VARISTOR 230 VAC 14MM DISC VARISTOR 230 VAC 14MM DISC VARISTOR 250 VAC 14MM DISC