MOV14V210Y-AP
MOV14V210Y-AP
MOV14V210Y-AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V210Y-AP
  • Description
    VARISTOR 210 VAC 14MM DISC
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
330 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V210Y-AP
Series MOV
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 275 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Varistor Voltage (Max) 363 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 85J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 610 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm