SDVL1608SD300PTHS101
SDVL1608SD300PTHS101
SDVL1608SD300PTHS101
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDVL1608SD300PTHS101
  • Description
    VARISTOR 42V 60A 0603
  • Delivery Services
42 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
SDVL1608SD300PTHS101
RoHS Status
Maximum AC Volts 21.3 V
Maximum DC Volts 30 V
Varistor Voltage (Min) 37 V
Varistor Voltage (Typ) 42 V
Varistor Voltage (Max) 46 V
Current - Surge 100 A
Energy 0.1J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)