SDVL1608SD480PTHS600
SDVL1608SD480PTHS600
SDVL1608SD480PTHS600
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDVL1608SD480PTHS600
  • Description
    VARISTOR 60V 40A 0603
  • Delivery Services
60 V 60 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
SDVL1608SD480PTHS600
RoHS Status
Maximum AC Volts 34.1 V
Maximum DC Volts 48 V
Varistor Voltage (Min) 54 V
Varistor Voltage (Typ) 60 V
Varistor Voltage (Max) 67 V
Current - Surge 60 A
Energy 0.08J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)