SDVL1608SD560PTHS300
SDVL1608SD560PTHS300
SDVL1608SD560PTHS300
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDVL1608SD560PTHS300
  • Description
    VARISTOR 68V 20A 0603
  • Delivery Services
68 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
SDVL1608SD560PTHS300
RoHS Status
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 56 V
Varistor Voltage (Min) 61 V
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Varistor Voltage (Max) 75 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.05J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)