SDVL1608SD600PTHS300
SDVL1608SD600PTHS300
SDVL1608SD600PTHS300
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDVL1608SD600PTHS300
  • Description
    VARISTOR 76V 20A 0603
  • Delivery Services
76 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
SDVL1608SD600PTHS300
RoHS Status
Maximum AC Volts 46 V
Maximum DC Volts 60 V
Varistor Voltage (Min) 69 V
Varistor Voltage (Typ) 76 V
Varistor Voltage (Max) 83 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.05J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)