SDVL1608SD380PTHS800
SDVL1608SD380PTHS800
SDVL1608SD380PTHS800
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDVL1608SD380PTHS800
  • Description
    VARISTOR 50V 50A 0603
  • Delivery Services
50 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
SDVL1608SD380PTHS800
RoHS Status
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Varistor Voltage (Min) 46 V
Varistor Voltage (Typ) 50 V
Varistor Voltage (Max) 54 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.08J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)