SMCJE36CAH
SMCJE36CAH
SMCJE36CAH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE36CAH
  • Description
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC BI
  • Delivery Services
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE36CAH
Series SMCJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)