SPH252012H100MT
SPH252012H100MT
SPH252012H100MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252012H100MT
  • Description
    FIXED IND 10UH 870MA 522MOHM SMD
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 870 mA 522mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252012H100MT
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 870 mA
Current - Saturation (Isat) 850mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 522mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status
Description FIXED IND 15UH 570MA 1 OHM SMD FIXED IND 15UH 570MA 1 OHM SMD FIXED IND 18UH 570MA 1 OHM SMD FIXED IND 18UH 570MA 1 OHM SMD