SPH252012H180MT
SPH252012H180MT
SPH252012H180MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252012H180MT
  • Description
    FIXED IND 18UH 570MA 1 OHM SMD
  • Delivery Services
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 570 mA 1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252012H180MT
Material - Core Ferrite
Inductance 18 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 570 mA
Current - Saturation (Isat) 500mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)