SPH252012H180MT
SPH252012H180MT
SPH252012H180MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252012H180MT
  • Manufacturer
    Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
  • Description
    FIXED IND 18UH 570MA 1 OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 570 mA 1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252012H180MT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Series SPH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 18 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 570 mA
Current - Saturation (Isat) 500mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)