SPH252012H4R7MT
SPH252012H4R7MT
SPH252012H4R7MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPH252012H4R7MT
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 1.12A 210MOHM SM
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.12 A 210mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
SPH252012H4R7MT
Series SPH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.12 A
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)