SPM4012T-1R5M-CA
SPM4012T-1R5M-CA
SPM4012T-1R5M-CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4012T-1R5M-CA
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 3.5A 70 MOHM SMD
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 70mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4012T-1R5M-CA
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-CA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.5 A
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)