SPM4012T-R47M-CA02
SPM4012T-R47M-CA02
SPM4012T-R47M-CA02
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPM4012T-R47M-CA02
  • Description
    FIXED IND 470NH 6.7A 0.0176OHM
  • Delivery Services
470 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.7 A 17.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SPM4012T-R47M-CA02
Manufacturer TDK Corporation
Series SPM-CA02
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 470 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.7 A
Current - Saturation (Isat) 8.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 17.6mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)