UBY1V132MHL
UBY1V132MHL
UBY1V132MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V132MHL
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 42mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V132MHL
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UBY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.656 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBY1V132MHL1TO UBY1V182MHL UBY1V182MHL1TO UBY1V222MHL
Part Number UBY1V132MHL1TO UBY1V182MHL UBY1V182MHL1TO UBY1V222MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL