UBY1V332MHL
UBY1V332MHL
UBY1V332MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V332MHL
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 24mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V332MHL
Series UBY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 2.603 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.47 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)