UBY1V302MHL1TN
UBY1V302MHL1TN
UBY1V302MHL1TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V302MHL1TN
  • Description
    CAP ALUM 3000UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
3000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 26mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V302MHL1TN
Series UBY
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 3.195 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.26 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)