UBY1V182MHL1TO
UBY1V182MHL1TO
UBY1V182MHL1TO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V182MHL1TO
  • Description
    CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V182MHL1TO
Series UBY
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 2.088 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.48 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)