UBY1V132MHL1TO
UBY1V132MHL1TO
UBY1V132MHL1TO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V132MHL1TO
  • Description
    CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
1300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 42mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V132MHL1TO
Series UBY
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.656 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)