UBY1V392MHL6TN
UBY1V392MHL6TN
UBY1V392MHL6TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V392MHL6TN
  • Description
    CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
3900 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 25mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V392MHL6TN
Series UBY
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3900 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 3.375 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Description CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL