UBY1V392MHL6
UBY1V392MHL6
UBY1V392MHL6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V392MHL6
  • Description
    CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
3900 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 25mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V392MHL6
Series UBY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3900 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 3.375 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBY1V392MHL UBY1V392MHL6TN UBY1V302MHL UBY1V302MHL1TN
Part Number UBY1V392MHL UBY1V392MHL6TN UBY1V302MHL UBY1V302MHL1TN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 3000UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 3000UF 20% 35V RADIAL