UBY1V222MHL
UBY1V222MHL
UBY1V222MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V222MHL
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 28mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V222MHL
Series UBY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 2.175 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBY1V222MHL6 UBY1V222MHL6TN UBY1V132MHL UBY1V132MHL1TO
Part Number UBY1V222MHL6 UBY1V222MHL6TN UBY1V132MHL UBY1V132MHL1TO
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL