V100ZA05
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
Request for Quotation
V100ZA05
lmages are for reference only.V100ZA05
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
DatasheetDisc 5mm
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V100ZA05
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 400 A |
| Energy | 2.5J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 310 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA05P | V100ZA05PX2855 | V100ZA15 | V100ZA15 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Harris Corporation | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM | RADIAL LEAD VARISTOR | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM |