V100ZA4P
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 10mm
Request for Quotation
V100ZA4P
lmages are for reference only.V100ZA4P
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
DatasheetDisc 10mm
Delivery Services
100 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
V100ZA4P
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 2.5 kA |
| Energy | 10J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1200 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA4 | V100ZA4PX1347 | V100ZA4PX2855 | V100ZA05 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM | VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM | VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM |