V100ZA20PX10
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
RAD VARISTOR 20MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 20mm
Request for Quotation
V100ZA20PX10
lmages are for reference only.V100ZA20PX10
RAD VARISTOR 20MM
DatasheetDisc 20mm
Delivery Services
100 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V100ZA20PX10
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Energy | 30J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 6500 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |