V100ZA05PX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
Request for Quotation
V100ZA05PX2855
lmages are for reference only.V100ZA05PX2855
VARISTOR 100V 400A DISC 5MM
DatasheetDisc 5mm
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V100ZA05PX2855
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 400 A |
| Energy | 2.5J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 310 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |