V100ZA15
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 14mm
Request for Quotation
V100ZA15
lmages are for reference only.V100ZA15
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
DatasheetDisc 14mm
Delivery Services
100 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V100ZA15
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Energy | 20J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 2900 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA15 | V100ZA15P | V100ZA15PX1347 | V100ZA15PX2855 |
| Manufacturer | Harris Corporation | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RADIAL LEAD VARISTOR | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM |