V100ZA15
Manufacturer
Harris CorporationDescription
RADIAL LEAD VARISTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 14mm
Request for Quotation
V100ZA15
lmages are for reference only.V100ZA15
RADIAL LEAD VARISTOR
DatasheetDisc 14mm
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V100ZA15
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Harris Corporation |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Energy | 20J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 2.9 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA15 | V100ZA15P | V100ZA15PX1347 | V100ZA15PX2855 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM |