V100ZA3P
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 7mm
Request for Quotation
V100ZA3P
lmages are for reference only.V100ZA3P
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
DatasheetDisc 7mm
Delivery Services
100 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
V100ZA3P
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Energy | 5J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 600 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA3 | V100ZA3PX2855 | V100ZA05 | V100ZA05P |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM | VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM |