V100ZA20P
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 20mm
Request for Quotation
V100ZA20P
lmages are for reference only.V100ZA20P
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
DatasheetDisc 20mm
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V100ZA20P
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Energy | 30J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 6500 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | V100ZA20PX10 | V100ZA05 | V100ZA05P | V100ZA05PX2855 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RAD VARISTOR 20MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM | VARISTOR 100V 400A DISC 5MM |