V320LA10
V320LA10
V320LA10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA10
  • Manufacturer
    Harris Corporation
  • Description
    RADIAL LEAD VARISTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LA10
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Harris Corporation
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 48J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA10 V320LA10CP V320LA10CPX2855 V320LA10P
Part Number V320LA10 V320LA10CP V320LA10CPX2855 V320LA10P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM