V320LA20C
V320LA20C
V320LA20C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA20C
  • Description
    VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V320LA20C
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 165J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm