V320LA10CPX2855
V320LA10CPX2855
V320LA10CPX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA10CPX2855
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LA10CPX2855
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 80J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 20 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number V320L
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA10CP V320LA10 V320LA10 V320LA10P
Part Number V320LA10CP V320LA10 V320LA10 V320LA10P
Manufacturer Littelfuse Inc. Harris Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM RADIAL LEAD VARISTOR VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM