V320LA10
V320LA10
V320LA10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA10
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LA10
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LA
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 48J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA10 V320LA10CP V320LA10CPX2855 V320LA10P
Part Number V320LA10 V320LA10CP V320LA10CPX2855 V320LA10P
Manufacturer Harris Corporation Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RADIAL LEAD VARISTOR VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM