V320LA20AP
V320LA20AP
V320LA20AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA20AP
  • Description
    VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
510 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V320LA20AP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 80J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 380 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA20A V320LA20APX1347 V320LA20APX2855 V320LA20C
Part Number V320LA20A V320LA20APX1347 V320LA20APX2855 V320LA20C
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM