V320LA20CP
V320LA20CP
V320LA20CP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA20CP
  • Description
    VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V320LA20CP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 165J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Qualification -
Base Product Number V320L
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA20C V320LA20CPX1347 V320LA20CPX2855 V320LA20A
Part Number V320LA20C V320LA20CPX1347 V320LA20CPX2855 V320LA20A
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM