V320LA40BP
V320LA40BP
V320LA40BP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA40BP
  • Description
    VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
501 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V320LA40BP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 501 V
Varistor Voltage (Max) 540 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 150J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V320LA40B V320LA40BPX10 V320LA40BPX10X2855 V320LA40BPX1347
Part Number V320LA40B V320LA40BPX10 V320LA40BPX10X2855 V320LA40BPX1347
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM