V320LA20CPX2855
V320LA20CPX2855
V320LA20CPX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LA20CPX2855
  • Description
    VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V320LA20CPX2855
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 462 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 558 V
Current - Surge 6.5 kA
Energy 165J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Qualification -
Base Product Number V320L
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Harris Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM VARISTOR 510V 6.5KA DISC 14MM RADIAL LEAD VARISTOR