WCLA2012V1-560-R
WCLA2012V1-560-R
WCLA2012V1-560-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WCLA2012V1-560-R
  • Description
    FIXED IND 56NH 500MA 340MOHM SMD
  • Delivery Services
56 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 340mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
WCLA2012V1-560-R
Material - Core -
Inductance 56 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 500 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Q @ Freq 55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 1.55GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 200 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)