B72510E0110K062
B72510E0110K062
B72510E0110K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E0110K062
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 18V 120A 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
18 V 120 A Varistor 2 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E0110K062
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Varistor Voltage (Min) 16.2 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Varistor Voltage (Max) 19.8 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.2J
Number of Circuits 2
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)