B72510G0300K062
B72510G0300K062
B72510G0300K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510G0300K062
  • Description
    CT0805K30G_G
  • Delivery Services
47 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510G0300K062
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series G
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Varistor Voltage (Min) 42.3 V
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Varistor Voltage (Max) 51.7 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 270 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)