B72510E0140K062
B72510E0140K062
B72510E0140K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E0140K062
  • Description
    VARISTOR 22V 120A 0805
  • Delivery Services
22 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E0140K062
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 19.8 V
Varistor Voltage (Typ) 22 V
Varistor Voltage (Max) 24.2 V
Current - Surge 120 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 350 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)