B72510E0350K062
B72510E0350K062
B72510E0350K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E0350K062
  • Description
    VARISTOR 56V 80A 0805
  • Delivery Services
56 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E0350K062
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 150 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)