B72510G1140S862
B72510G1140S862
B72510G1140S862
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510G1140S862
  • Description
    AECQ200,VW80808-2, 120A,16V,0805
  • Delivery Services
120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510G1140S862
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series G
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 16 V
Varistor Voltage (Min) 22 V
Varistor Voltage (Typ) -
Varistor Voltage (Max) 27 V
Current - Surge 120 A
Energy 1J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C