B72510E9200S172
B72510E9200S172
B72510E9200S172
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E9200S172
  • Description
    VARISTOR 34.5V 80A 0805
  • Delivery Services
34.5 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E9200S172
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.33 V
Varistor Voltage (Typ) 34.5 V
Varistor Voltage (Max) 39.68 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.4J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 270 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)