B72510G0250K062
B72510G0250K062
B72510G0250K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510G0250K062
  • Description
    CT0805K25G_G
  • Delivery Services
39 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510G0250K062
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series StandarD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 330 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)