B72510E0200K062
B72510E0200K062
B72510E0200K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E0200K062
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 33V 80A 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
33 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E0200K062
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 80 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 300 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)