B72510E2170K062
B72510E2170K062
B72510E2170K062
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72510E2170K062
  • Description
    VARISTOR 29V 30A 0805
  • Delivery Services
29 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
B72510E2170K062
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Varistor Voltage (Min) 24.65 V
Varistor Voltage (Typ) 29 V
Varistor Voltage (Max) 33.35 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.1J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)